Sigma BC1606 L

Mając w pamięci bardzo pozytywne doświadczenia, z modelem Targa kupiłem następną Sigmę a konkretnie tytułową BC1606 L gdzie L jest skrótem od Light czyli podświetlenia.

Licznik posiada wszystkie niezbędne funkcję żeby w pełni można się było oddać przyjemności analizy parametrów wycieczki po skończonej jeździe czyli: 7 języków do wyboru (po jednym na każdy dzień tygodnia), podświetlenie wyświetlacza (bardziej przydatne niż na to wygląda), wskaźnik zużycia baterii, pamięć zapisanych danych w przypadku w przypadku wyjęcia baterii, możliwość zaprogramowania 2 rozmiarów kół (fajne w przypadku 2 rowerów z różnymi oponami), prędkości maksymalna, średnia, chwilowa oraz porównanie średniej do chwilowej, dystans całkowity dla roweru 1 i 2 oraz sumowanie całości, zegarek, możliwość odliczania, stoper, rzeczywisty czas jazdy, stoper dla roweru 1 i 2 oraz sumowanie wyników. Ufff, całkiem dużo jak dla mnie, ale jeżeli komuś jest mało to można podpiąć czujnik kadencji (ilość obrotów korby na minutę).

W tym modelu Sigma zastosowała mocowanie w systemie TLS (Twist Lock System) i jak widać na zdjęciach poniżej licznik „wkręca się” w podstawkę. Nie wiem czemu tak zrobili, pewnie miało być lepiej etc. ale raz udało mi się go zgubić w górach w czasie klapnięcia roweru na ziemię (gleba to zdecydowanie za dużo powiedziane) licznik po prostu wypadł z mocowania i szukałem dziada przez 30 minut na zabłoconej i zarośniętej trawą ścieżce.

Komputerek nie wykazał żadnych wad do tej pory oprócz jednak kwestii. Jeżeli PRZED jazdą włączymy stoper to AVG (prędkość średnia) nie jest naliczana. Nie tylko ja zwróciłem na to uwagę. Należy włączać stopwatcha chwilę po rozpoczęciu jazdy. Głupie i denerwujące.

Poza tym sigma działa dobrze, łatwo się ją ustawia, obsługa nie jest trudna. Podświetlenie LCD jest znacznie bardziej przydatne niż może się wydawać. Genialne jest to, że można do niego dokupić drugą podstawkę dedykowaną do kolejnego roweru i przełożenie licznika od razu sprawia, że liczy parametry dla drugiego rozmiaru koła. Przy częstej jeździe na różnych rowerach jest to bardzo przydatne i kolosalnie ułatwia życie. Oczywiście podstawka kosztuje nieproporcjonalnie dużo w stosunku do samego licznika :|

Niestety licznik jest bateriożerny (CR 2032 3V) i z moich obserwacji wynika, że wychodzi to mniej więcej jedna bateria na rok co w poprzednich modelach byłoby wynikiem tragicznym… Niestety Sigma nie posiada funkcji auto off i zawsze coś tam wyświetla. Poza tym 1606L nie lubi jak jest zimno i już w temperaturach koło 5* C licznik zaczyna wolno reagować.

Licznik jest naprawdę ok, ma wszystko co potrzeba i można dokupić podstawkę do drugiego roweru. System mocowania TLS bywa zdradliwy i trzeba sprawdzać czy komputerek dobrze siedzi bo inaczej może być problem. Ceny oficjalne (03/2009) są nieporozumieniem i proponuję szukać na portalach aukcyjnych. Licznik widoczny na zdjęciach jest oklejony taśmą przeźroczystą w celu ochrony ekranu przed zarysowaniami. To że coś tam się naokoło łuszczy to nie wina producenta tylko moja ;)

Jakość działania
Mocowanie
Ilość funkcji
Trwałość baterii
Współczynnik czadu
Cena
Average

Aktualizacja 02/2011

Sigma się posypała i została odesłana do producenta… ze skutkiem pozytywnym!

 

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Jeden komentarz do “Sigma BC1606 L”

  1. […] ostatni klasyczny licznik https://endurorider.pl/sigma-bc1606-l/ to nie jest zbyt udana konstrukcja, szczerze mówiąc, jednak mimo wszystko jej wady nie były na […]

Podziel się swoją opinią